• 1

Lezení na písku - léta osmdesátá

Jeden z nejleších lezeckých českých filmařů a fotografů Karel Vlček představí svůj zcela nový film, který navazuje na úspěšný dokument o pískovcovém lezení v 60. letech.

sobota 29. 9. ve 12.00
místo projekce: Valdštejnský sál


Lezení na písku – Osmdesátá léta

Produkce, režie: Karel Vlček

V dokumentu jsou zachyceni nejlepší lezci osmdesátých let. Dnes už historické
unikátní, dosud nikdy nikde nezveřejněné filmové záběry nasnímal fotograf,
kameraman a lezec karel Vlček v pískovcových oblastech Adršpašsko-
teplických skal, Českého ráje a Labských pískovců v letech 1980 – 1988.


Film získal na MHFF v Teplicích nad Metují v r. 2018 Cenu generálního partnera HUDY
SPORT a. s. 

Zde je ukázka z komentáře k filmu.

Osmdesátá léta znamenala obrovský skok v lezeckém vybavení. Sedací úvazky, lezecké boty, smyčky, dynamická lana. Jenomže spousta věcí se dala koupit jen v cizině 

a Karel Vlček si tak konečně mohl jako člen Svazu výtvarných umělců pořídit fotoaparát Sinar 9x12 se čtrnácti objektivy. Jako jeden z mála začal už na počátku sedmdesátých let publikovat fotky z lezení na písku ve světových horolezeckých časopisech. Bergsteiger, Vertikál, Magazine Montagnes nebo Mountain mu otiskovaly vícestránkové fotografické soubory. Svou první cestu na západ absolvoval až v roce 1985. Díky kameramanovi Vlastovi Žánovi točil barevně elektrickou kamerou Bolex
s desetimilimetrovým objektivem nebo Eclairou ACLkou [eklérou ácéelkou].

Už v osmdesátých letech byl Karel známý více v cizině než doma a zvali ho na nejrůznější horolezecké filmové festivaly, kde sbíral jednu cenu za druhou. Cena firmy Aaton [áton], kterou získal v roce 89 ve francouzském Antibes, byla tou nejhodnotnější. Také Cena poroty v Grazu byla v omdesátém šestém jednou ze tří hlavních. Na těchto festivalech měl Karel Vlček také autorské výstavy horolezeckých fotek.

V roce 1990 skončil Vlček s lezením a začal objevovat svět na svém lehokole. A najednou v roce 2016 objevil Vlasta Žán v garáži nikdy nepoužité filmy. Po jejich digitalizaci vznikl tento dokument.

Zde je Karlovo svědectví o této době končícího socíku.

 Český ráj je především rájem pro horolezce. V okolí Turnova se nachází ve čtyřech oblastech přes tři tisíce skal s více jak patnácti tisíci cestami. V roce 1907 zdolali v Prachově první cesty němečtí lezci. Zároveň zavedli pískovcová pravidla s důrazem na čistotu lezení a sporadické jištění kruhy. Dojišťovalo se pouze smyčkami. V osmdesátých letech stále převažovala psychická složka. Důkazem tohoto způsobu lezení byl šedesátimetrový údolní Kapelník Čihuly a Šimona s jediným kruhem. Magnézium se tehdy ještě nevyskytovalo a sportovní lezení nebylo na pořadu dne. Až do roku 1983 se dobíralo u kruhů. V polovině osmdesátých let extrémní lezci začali přelézat cesty RP stylem.

Více uvidíte na letošním ročníku.

Naposledy změněno středa, 19 září 2018 12:58
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)