• 1

Ze života zámku Hrubá Skála. Víte, že má i jedno tajemství?

hr

I letos bude převážná část festivalu probíhat na zámku Hrubá Skála. Už čtvrtým rokem se potkáme na místě, které má nejen obrovské kouzlo, ale také bohatou minulost. Přečtěte si pár vět o tomto krásném místě.

Zámek Hrubá Skála se pne na skupině skalních věží, nacházejících se šest kilometrů na jihovýchod od města Turnov.
Skaliska, sahající až do výšky šedesáti metrů, najdete nad údolím říčky Libuňky, ležící v krajině mezi hradem Trosky a hradem Valdštejn.

Vše začalo začátkem čtrnáctého století (1353), kdy Hynek z Valdštejna dal postavit hrad Skály. Valdštejnovi zde žili několik desítek let.
V letech 1416 až 1460 jej vlastnili páni z Jenštejna, pak Zajícové z Hazmburka. V roce 1469 byl hrad obsazen královským vojskem. Od roku 1515 až do roku 1524 po částech skupoval hrad a panství Zikmund ze Smiřic. Smiřičtí začali přestavovat hrad Skála na zámek. Tomu se začalo říkat Hrubá Skála, a to z jediného důvodu – aby došlo k odlišení od blízké Malé Skály nad Jizerou.
Roku 1945 zámek převzal stát. Sloužil pak jako rekreační středisko ROH.

Místo pro tehdejší hrad bylo vybráno velmi dobře. Díky ideálním přírodním podmínkám a lokalitě, byl hrad v tehdejší době dostatečně chráněn před nepřáteli. Umožňoval rovněž skvělý výhled na severní část od Ještědu na Kozákov a dál do krajiny.
Původně gotický hrad byl po mnoha požárech přestavěn na renesanční zámek.

V současné době je romantický zámek Hrubá Skála, stojící ve středu oblasti Český ráj, stylovým hotelem s restaurací.
Na mostě můžete spatřit dvě nádherné barokní sochy svatého Floriana a svatého Vavřince z období kolem roku 1725.
Areál Zámecké rokle je hojně
navštěvován a najdete tady arboretum Bučina. Toto místo založil v polovině devatenáctého století rytíř Lexa z Aehrentalu. Zámeckou roklí také vede oblíbená Zlatá stezka Českého ráje s nejkrásnějšími vyhlídkami a rozhledy, které fakt stojí za to vidět.
Pro návštěvníky je zpřístupněna vyhlídková věž, z níž se nabízí nezapomenutelný výhled na okolní krajinu, především Hruboskalsko, hrad Trosky, vrchy Tábor a Kozákov.

A nebyl by to správný zámek, aby neměl nějaké to tajemství ...

Když se v zimě roku 2006 propadla půda v jižním skalním pilíři pod zámkem, zaměstnance zámeckého hotelu z toho nebyli příliš nadšeni.

Hluboká díra, na jejímž konci bylo možné zahlédnout světlo, se objevila na místě, kde se odehrávají svatební obřady. Odborníci zjistili, že díra v pilíři je asi třicet metrů dlouhá chodba, která ústí na úpatí skal v Doubravickém údolí, nad nímž středověký hrad, přestavěný později na zámek, stojí. Je to vůbec první tajná chodba, která byla v historii hradů a zámků v Českém ráji objevena.
Podle archeologů, kteří chodbu zkoumali, patřila nepochybně k původnímu hradu. Její vyústění je totiž velmi nenápadně skryto v místech, kudy nikdy nevedla žádná cesta a východ je zamaskován ve skalách, až za případnou linií obléhatelů. Ze stavebních úprav, provedených v chodbě, však jasně vyplývá, že tajná chodba zase až tak tajná nebyla.
Na dvou místech je totiž vyztužená klenbami z poloviny 19. století, které zřejmě právě kvůli sesuvům skal nechal vybudovat majitel zámku Hrubá Skála, hrabě Aerenthal.
Jako turistická atrakce však návštěvníkům nikdy sloužit nebude.
V jednom místě je totiž tak prudká, že je bez horolezeckého lana zcela neschůdná. Pro ty, kdo ji kdysi dávno ve skále vysekali, byla pravděpodobně jen krajní pojistkou pro případ naprosté nouze. Útěk chodbou pro ně totiž mohl být stejným ohrožením vlastního života, jako kdyby zůstali na hradě.

Naposledy změněno sobota, 04 srpen 2018 09:10