• 1

Petr Miska Mašek a dvě přednášky na vaše přání

Petr "Miska" Mašek patří mezi eltitu českého lezení. Od roku 2003 do roku 2012 zdolal tři osmitisícovky. Petr všechny své výpravy realizuje bez použití umělého kyslíku a výškových nosičů.

Pátek 28. 9. ve 14.00
Neděle 30. 9. 14.30

2 x Petr Miska Mašek

místo přednášky: Kongresový sál

Petr Mašek – Miska patří k našim nejlepším horolezcům. Nejdříve hrál lední hokej a poté ve věku 16 let přešel k horolezectví. Začínal na skalách, postupně se ale přeorientoval na lezení ve vysokých horách. V roce 2001 absolvoval svou první expedici na osmitisícovku, když se stal součástí týmu Zdeňka Hrubého a Radka Jaroše, který se snažil o vylezení druhé nejvyšší hory světa K2. Vrchol dosažen nebyl, Mašek však vystoupil až do výšky 8 000 metrů. Z Maška, Jaroše a Hrubého se stali stálí spolulezci.
Třetím častým Maškovým partnerem byl Martin Minařík. Roku 2003 se Mašek, Jaroš, Hrubý a Minařík vydali znovu na K2, opět neúspěšně, připsali si však výstup na 8048 metrů vysoký Broad Peak.
O rok později zdolal tento tým ve stejném složení alpským stylem vrchol Šiša Pangmy.
Za tento počin byli oceněni výstupem roku ČHS.
V létě roku 2005 se musel otáčet 200 metrů pod vrcholem Nanga Parbatu.

Další úspěch přišel až o pět let později. Mašek a Jaroš se vydali na expedici tentokrát s novým spolulezcem, druhým Čechem na K2, Liborem Uhrem. Jejich cílem byly vrcholy Gašerbrum I. a  Gašerbrum II.
Jaroš a Uher úspěšně vystoupili na oba tyto vrcholy, Petr Mašek na Gašerbrum II. V dubnu a květnu 2012 podnikl s Liborem Uhrem další expedici, jejímž cílem byla sedmá nejvyšší hora světa, Dhaulágirí. Všechny výstupy podniká Mašek bez použití umělého kyslíku. O dalších výstupech v letech 2013 – 2018 se dozvíte na besedách.


Miska nám všem nabízí několik zajímavých přednášek. O čem bude přednáška, o tom rozhodnete sami.


Nahlásit požadovanou besedu můžete v info centru.

Na výběr je: 
Broad Peak - K2, Shisha Pangma, Nanga Parbat, Gasherbrum I-II, Peru - hory a skály, Jordánsko

Naposledy změněno čtvrtek, 20 září 2018 16:58
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)