• 1

Dokumentární film Viliama Bendíka “KROKY NA HRANE"

Představujeme vám dokumentární film Viliama Bendíka

Pátek 28. 9. v 18:00 hod
Místo projekce: Vladštejnský sál

KROKY NA HRANE”

Šance na přežití rostou, když nejsi sám.
Film inspirovaný skutečným příběhem z druhé světové války.

Synopse filmu:
V dubnu 1944 utekli dva Slováci, Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, z pekla koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau v okupovaném Polsku. Nesli s sebou důležité informace o průmyslovém vraždění, aby je předali světu, zejména velké komunitě více než 700.000 maďarských Židů, kterým bezprostředně hrozila deportace a smrt. Na cestě jim několikrát nezištně pomohli lidé, kteří riskovali vlastní život i život svých rodin. Jedním z nich byl i Ondřej Čanecký, jednoduchý rolník ze Skalitého, se kterým se náhodně setkali ve chvíli, kdy překročili hranice Slovenska. Nebýt jeho odvahy, neexistoval by tento příběh.

Pomoc a zradu dělí jen tenká čára. Tehdy i dnes.

Nyní se šest ultrabežců rozhodlo, že tento autentický příběh z 2. světové války oživí. 
21. dubna 2017 se brzy ráno s východem slunce vydali na autentickou trasu tři dvojice – Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski. Běželi po stopách Vrby a Wetzlera 170 km z Osvětimi do Žiliny, aby připomněli jejich důležitý čin.

Film dostal několik ocenění:

  • Medzinárodný festival horských filmov, Poprad, 2017 – Official Selection
  • Festival dobrodružných filmov HORYZONTY, Trenčín 2017 – Cena GRAND PRIX za najlepší film
  • Festival dobrodružných filmov HORYZONTY, Trenčín 2017 – Cena divákov

ON THE EDGE (orig. KROKY NA HRANE, FILM SK, 42 min) | Réžia Viliam Bendík | Námet Martin Urbaník, Martin Sekér | Scenár Viliam Bendík, Martin Urbaník, Róbert Schmidt | Strih Filip Hanko | Kamera Dominik Šuplata, Michaela Klanicová, Tomáš Ščepka, Viliam Bendík, Štefan Šuplata a Pavol Piktor | Podpora na trase Jan Piroščák, Boris Pavlačka, Roman Minarovič, Martina Magová, Danica Ščepková, Dominik Čech, Zuzana Kolpaská a Michaela Konečná | Produkcia BENDIK.SK FILMS & VESTIGIUM OZ © 2017

O projektu Kroky na hraně:
Projekt Kroky na hraně je volně inspirovaný pochodem VRBA Wetzler MEMORIAL, který každoročně organizuje International Christian Embassy Jerusalem s partnery. Samotný příběh Vrbu a Wetzlera a detaily trasy, po které se dostali z koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau na Slovensko, nám pomohl zrekonstruovat Robert Schmidt, se kterým jsme absolvovali v únoru 2017 mapování trasy na polském území.

Na přípravě běžeckého projektu aktivně pracovali během 12 měsíců od jara 2016, aby mohli celý jeho průběh zachytit i na filmové kamery. Kromě samotných běžců se na realizaci projektu podílelo dalších 18 lidí, kteří přispěli k jeho úspěšné realizaci v náročných a autentických podmínkách polských a slovenských hor na konci dubna 2017.

Naposledy změněno pondělí, 24 září 2018 16:11
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)